Haleluja '99

Festival kresťanského umenia
19. - 21. 11. 1999, DK Ružinov, Ružinovská 28, Bratislava

Informačný bulletin

Hudobné skupiny

Attack web
Od svojho prvého vystúpenia v roku 1996 na Haleluja '96 sa skupina zúčastnila nohých festivalov aj sólových koncertov. V roku 1997 vydala CD singel, ktorého pesničky úspešne bodovali v Gospelparáde. V roku 1998 absolvovala 9-dňové misijné turné po Slovensku s americkou skupinou Poor Man's Field. Attack sa snaží osloviť poslucháčov rytmickým a melodickým popom s prvkami funky, jazzu a jazz-rocku. Texty piesní odrážajú kresťanský životný postoj členov kapely. V súčasnosti je Attack pred dokončením nahrávky svojho prvého CD, ktoré by malo vyjsť začiatkom roku 2000. Na festivale vystúpi s novými pesničkami a novým basgitaristom.
Ľubomír Šramo - klávesy, spev, autor hudby a väčšiny textov, Vilo Šandor - bicie, Ondrej Dudáš - basová gitara, Rasťo Peniaštek - gitara, Peter Kolárovský - klávesy, Tibor Herchl - saxofón, Ľudmila Šramová a Janka Makovíniová - vokály

All in One
S kupina vznikla v septembri 1997 a jej myšlienkou je priniesť alternatívu k ostatnej kresťanskej hudobnej produkcii. Členovia kapely sú kresťania a chcú svojou hudbou a textami zaujať najmä mladých ľudí. Štýlovo sa All in One radí k pop-rocku, je však ešte stále v procese hľadania a kryštalizácie. Nebráni sa žiadnym novým vplyvom a nápadom. Kapela koncertovala so singlovým repertoárom na akciách TWR-Slovakia, na kresťanskom tábore a na festivale Haleluja '98.
Daniel Javorník - gitara, Roman Sirkovský - basová gitara, Miloš Javorník - klávesy, Igor Javorník - bicie, Samuel Vyhnánek - spev, Tomáš Vyhnánek - gitara, Kamila Procházková, Dana Procházková a Alexandra Ježová - vokály

The Lord´s Band web
Skupina vznikla v roku 1995, aktívne začala pôsobiť až začiatkom roku 1996. Členovia sú z Banskej Štiavnice a z Dudiniec. Chcú spievať na oslavu Boha a svojimi rockovými piesňami, ktoré sú zrozumiteľné tak kresťanom ako aj nekresťanom, chcú osloviť širokú verejnosť. Pripravujú debutový album "Záhrada snov". Organizujú celoslovenský festival kresťanskej hudby Šťastný deň.
Imrich Šimig - gitara, spev, autor väčšiny hudby, Marian Garai - basová gitara, spev, autor väčšiny textov, Milan Melicherčík - bicie.

Yzop
Hudobná skupina vznikla v roku 1994. Svojou hudbou chce zaujať veriacich aj neveriacich a podeliť sa s nimi o svoj pohľad na svet a na vieru v Pána Boha. Muzikanti hrajú radi a teší ich, keď niekoho ich hudba zaujme. Od začiatku majú v repertoári energický, gitarový rock, no posledné tri roky hrajú aj blues, ktorý im prirástol k srdcu. Tento rok mali aj "akustické" koncerty. Snažia sa, aby texty poslucháča zaujali a prinútili ho zamyslieť sa.
Ján Huba - gitara, Rastislav Peniaštek - gitara, Pavol Konečný - basová gitara, Tomáš Trcka - bicie

J.M.C. (Česká republika)
Názov tejto českej skupiny zachytáva začiatočné písmená troch mien - Ježiš, Mária a Cecília (patrónka muzikantov a spevákov). Skupina existuje 10 rokov, počas ktorých prešla postupne od folku a popu až k bigbítu. Niekoľkokrát hrali v Bratislave na "Aleluja", v Púchove na "Verím Pane" v Ružomberku na "Spievajme Pánovi", v Prahe na "Vox Clamantis", atď. Účinkovali aj v zahraničí - v Poľsku a pravidelne v Nemecku na rôznych festivaloch. Členovia sú tiež organizátormi koncertov. Spolu so skupinou Adriel každoročne absolvujú vlastný projekt - medzinárodné turné ČESKO-SLOVENSKÁ ROCKPUBLIKA, v tomto roku sa k nim pridal aj nemecký Kidron a severomoravská Archa N. Väčšina členov kapely sú kresťania a preto chcú robiť muziku kresťansky orientovanú. Radi by neveriacich oslovili, veriacich povzbudili a seba pobavili.
Miroslav Žucha - spev, el. gitara, Martin Žucha - spev, basová gitara, Pavel Tichý - klávesy, el. gitara, Zdeněk Macek - spev, ak. gitara, Ivo Jech - bicie

Adriel
Skupina začala účinkovať približne od roku 1973, pričom prešla mnohými štýlovými i personálnymi zmenami. V roku 1986 skupina prestala na istú dobu pôsobiť, ale od roku 1989 sa až na malé zmeny zjavuje v pomerne stabilnej zostave na festivaloch i samostatných koncertoch na Slovensku i v zahraničí. Hudobne vychádza z rocku a rock'n'rollu. A čo o sebe hovoria samotní členovia skupiny? "Vieme, že nie sme muzikanti, sme obyčajní tatranskí drevorubači a jediné čo nás spája, je viera v živého Boha. A tak máme radosť, keď sa nám podarí zahrať spolu jeden akord a na spoločnú strunu s ľuďmi, ktorí nás počúvajú. Myslíme si, že tieto vlastnosti vyjadruje aj náš názov skupiny ADRIEL - Božie stádo." Okrem 4 demo nahrávok vydala skupina 2 albumy - Nepodpisuj krvou (Rosa, 1992), Zachráňme si kožu! (Farao/Ester, 1996).
Ján Handzuš - gitara, spev, Martin Šauša - klávesy, Roman Jež - bicie, Martin Žucha - basová gitara.

Kidron (Nemecko)
Nemecká rocková skupina z Erfurtu. Kapela účinkuje na koncertoch a slúži aj na bohoslužbách. Spoločne hrajú už 10 rokov. Asi pred štyrmi rokmi sa pri spoločnom vystúpení na festivale v Erfurte zoznámili so skupinou J.M.C. z Čiech. Od tej doby sa vzájomne pozývajú na koncerty do Nemecka, Čiech alebo na Slovensko. Výsledkom ich spolupráce je aj medzinárodné turné, v rámci ktorého vystupujú aj na festivale Haleluja ´99. V tomto roku vydala skupina Kidron CD "Wieder Da".
Matthias Bode - spev, gitara, Andreas Pfeifenbring - spev, gitara, Markus Backhaus - spev, basová gitara, Andreas Hoffmann - klávesy, Stephan Gunkel - spev, bicie

Revival
Hudobná skupina vznikla v roku 1994. Prezentuje hudobný štýl Bluegrass gospel music. V roku 1996 nahrali prvý album "Tichá noc" a v roku 1998 druhý album v slovenskej verzii s názvom "Prológ" a v anglickej verzii "Preface". Tento album považujú za skutočné a konkrétnejšie predstavenie sa širšej verejnosti a vstup do nových oblastí svojho pôsobenia. Majú za sebou vystúpenia na kresťanských festivaloch, rôznych evanjelizačných podujatiach, bohoslužbách v rôznych denominačných cirkevných zboroch na Slovensku aj v zahraničí. Ich cieľom je osláviť čo najviac Ježiša Krista.
V. Jutka - gitara, spev, M. Jargaš - gitara, spev, M. Šiňanská - banjo, spev, K. Andreasová - banjo, spev, V. Hájek - mandolína, spev, M. Šiňanský - basová gitara.

Skalka web
Skupina pôsobí v tomto zložení štyri roky. Vo svojich skladbách presadzuje čistý zvuk akustických nástrojov a ľudského hlasu. Snaží sa produkovať hudbu na vyššej umeleckej úrovni s hĺbkou duchovného slova v textoch. V roku 1997 nahrali CD "Prišli k nám Vianoce", v roku 1999 druhé CD, na ktorom ponúkajú poslucháčom Oravské povesti od Antona Habovštiaka, ktoré prebásnil a zhudobnil člen skupiny Peter Bedrich.
Peter Bedrich - gitara, spev, Mário Kubas - gitara, sepv, Zuzana Šareková - flauta, Katarína Kuloštiaková - spev

Jana Daňová
Od roku 1992 spievala na mnohých festivaloch, napr. Verím Pane, Aleluja, Sacro Song, Šanca pre lásku, Lumen, Gorazdov Močenok, Zvuci kastela (Chorvátsko). Nahrala dva albumy s pôvodnou piesňovou tvorbou - Nedopovedané (1994) a Daňovej priznanie (1998), ktoré potešia najmä fanúšikov pop-funkového štýlu. Od roku 1997 koncertuje s novou partiou hudobníkov, ktorých príležitostne na koncertoch dopĺňa saxofonista Ruslan Nikolajev. V sezóne 1998/1999 účinkovala v muzikáli Kráľ Dávid na Novej scéne. Najnovšie od októbra 1999 účinkuje v pôvodnom slovenskom muzikáli Cyrano z predmestia v úlohe Roxany.
Štefan Virág - klávesy, Michal Bugala - gitara, Juraj Gregorík - basová gitara, Štefan Bugala - bicie, Petra Remenárová a Mária Bundová - vokály

Tretí deň web
Hudobná skupina z Košíc, zameraná na chvály a uctievanie (worship). V tomto štýle sa zaraďuje k najlepším na Slovensku. V ich repertoári sú vlastné i prevzaté chválospevy.
Miro Tóth - spev, gitara, Samuel Evin - basová gitara, Miloš Kolesár - bicie, Peter Kacsó - perkusie, Lenka Háberová - flauta, Ján Hrubovčák - saxofón, dychové nástroje, Marcela Evinová, Katarína Kameníková, Eva Tropková, Štefánia Samselyová, Ľubo Ihnatko - spev.

Echo (Poľsko)
Echo je kresťanské hudobné združenie z Poľska, ktoré založil Tomasz Radecki v marci 1997. Združuje ľudí z rôznych denominácií, ktorí sú zapálení pre Boha. Víziou a cieľom Echa je hlásať evanjelium Ježiša Krista hudbou aj slovom a povzbudzovať kresťanov k hlbšiemu vzťahu s Bohom. Zúčastnili sa na kresťanskom hudobnom festivale "Cantate Deo" v Poľsku a v roku 1997 a 1999 na festivale ICMF v Berne. V roku 1998 mali turné po USA, kde navštívili 33 štátov a účinkovali v kostoloch, školách, na univerzitách a v charitatívnych zariadeniach. V Poľsku robia aj evanjelizačné koncerty. Ich piesne sú aranžované príťažlivým spôsobom kombinujúcim pop, folk aj klasiku. Pred nedávnom dokončili nový album.
Tomasz Radecki - spev, Lukasz Tytyk - bicie, Krzysztof Wojnar - klávesy, spev, Bozena Przeradowska - husle, Gosia Bernaciak - violončelo.

Outi & Lee (Rakúsko) web
Dva pôsobivé hlasy - úprimné, expresívne, bez kompromisu, láskavé, prirodzené, hudba s citom a hĺbkou, koncerty s nezabudnuteľnou atmosférou, texty o dôležitých veciach v živote, nahrávky s jedinečným zvukom. To sú Outi Terho z Fínska a Leander (Lee) Müller z Rakúska.
Outi pracovala asi 10 rokov ako profesionálna gospelová speváčka vo Fínsku. Jej hlas počuť na siedmych fínskych gospelových albumoch. Vyštudovala biblickú školu a pracovala s mládežníckym misijným tímom. Lee študoval na univerzite mediálnu komunikáciu a lingvistiku. V tom čase bol amatérskym hudobníkom a hral v jednej z prvých rakúskych kresťanských rockových kapiel.
Outi & Lee sa stretli v roku 1997 na kresťanskom festivale v Holandsku a o tri mesiace neskôr sa zobrali. Práve v čase konania festivalu oslávia 12. výročie svadby. V roku 1998 spravili odvážny krok a začali sa na plný pracovný úväzok venovať službe hudbou, čo je aj v Rakúsku dosť zriedkavé. Ročne majú asi 100 koncertov. Ich hlavným "misijným poľom" je Rakúsko, ale koncertovali už po celej Európe aj v USA. Vystupujú na rôznych miestach - v koncertných sálach, reštauráciách, kaviarňach, kluboch, na festivaloch, oslavách, v kostoloch, školách či vo väzniciach.
Inšpiráciou pri tvorbe piesní sú ich osobné skúsenosti. Obsahom textov je jednoduché evanjelium, podané veľmi osobným a príťažlivým spôsobom. Texty sú poetické, ale ostávajú realistické. Spievajú aj tradičné gospely a spirituály. Ich akustický unplugged štýl je jedinečný a ovplyvňuje ho blues, írsky folk, ale aj rock, či fínska melancholická severská príchuť. Zvuk je niekedy tichý a jemný, inokedy zas naberie takmer rockový pulz. Outi & Lee pôsobia na javisku výrazne ako pár, ktorý rozdáva obecenstvu lásku, nádej a povzbudenie.

Nádej
Vokálna skupina vznikla pri evanjelickom cirkevnom zbore v Bratislave Petržalke v roku 1995. Kresťanské piesne v jej štvorhlasom podaní si postupne nachádzajú vďačný okruh poslucháčov. V repertoári skupiny nájdeme široké spektrum piesní od starých autorov, klasikov, až po piesne súčasných skladateľov. Dôležité miesto v interpretácii majú tiež afroamerické spirituály v úprave Sláva Kráľa. Jadrom pôsobenia skupiny sú vystúpenia pri rôznych bohoslužobných obradoch v zboroch i na celocirkevných akciách. Skupina vydala v roku 1998 svoje prvé CD a niekoľkokrát prezentovala svoje piesne aj v televízii a rozhlase. Cieľom skupiny je vnášať duchovnou piesňou do ľudských sŕdc radosť, pokoj a nádej na rozoranej ceste ľudského života smerujúceho k Bohu.
Jana Sabová - soprán, Andrea Szarková - alt, Emil Kolek - tenor, Miroslav Blaho - bas, Slávo Kráľ - klavír, Libor Pokojný - violončelo

Lynn Plettová
klavír
Hudba je pre ňu najlepším spôsobom, ako vyjadriť kým je a čomu verí. Lynn sa chcela naučiť používať hudbu na oslavu Boha a preto sa rozhodla pre jej štúdium na Moody Bible Institute (Chicago, IL U.S.A.). V roku 1991 ukončila štúdium v odboroch sakrálna hudba a klavír. Zdokonaľovanie v hudbe jej pomáha rozvíjať nielen hudobný talent, ale aj vlastný charakter.

Lýdia Danihelová
gitara
Študentka Univarsität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. Najlepšie ju vystihujú jej vlastné slová: "Dar hudby som dostala od Pána Boha a snažím sa ho rozvíjať ako najlepšie viem. Slovami sa nedá vyjadriť všetko - keď som niekedy sama, hrám iba Bohu a chválim Ho. Festivalovou skladbou by som chcela priniesť aspoň kúsok Južnej Ameriky, kde žije veľa mojich dobrých priateľov. Festival Haleluja '99 je pre mňa príležitosťou darovať niečo poslucháčom a len dúfam, že sa mi to podarí."

Andrej Slezák
klavír
18-ročný študent Štátneho konzervatória a VŠMU v Bratislave sa predstaví časťou vlastnej tvorby, ktorá je venovaná klavíru. Pre jeho hudbu je charakteristické splynutie viacerých hudobných štýlov - od klasiky cez avantgardu až po jazz.

Dagmar Herchlová
flauta
Všestranná umelkyňa, odchovaná na viacerých hudobných štýloch. V súčasnosti hrá v tanečnej a popovej kapele, ale živí sa ako vychovávateľka. Na festivale Haleluja úspešne účinkovala aj v roku 1998. Podľa jej slov si vybrala Bacha preto, lebo nepozná lepšieho Bohom požehnaného hudobníka.

Cosmopolitan Singers
Vokálne teleso pôsobí na Konzervatóriu v Žiline pod vedením prof. Štefana Sedlického už od roku 1996. Vzniklo zo záujmu niektorých študentov o hudbu nielen vážneho charakteru, ale aj iných hudobných žánrov. Repertoár tvoria skladby duchovnej i svetskej renesancie, jazz, spirituály, swingové skladby a iné. Členmi vokálneho telesa sú nielen študenti speváckeho oddelenia, ale i sláčikového, strunového a dychového. Teleso vystupuje na mnohých podujatiach na Slovensku, ale i v zahraničí (napr. Medzinárodný festival hudby vo Francúzsku - Belford). Na festivale uvedú diela renesančných autorov.
Členovia - Stanislava Imrišková, Jana Černá, Slavomír Glos, František Grich, Zdenko Mravec, Peter Urban.

Jozef Lupták
violončelo
Narodil sa v Bratislave, kde aj študoval na konzervatóriu a na VŠMU. Neskôr študoval v Londýne, zúčastňoval sa majstrovských kurzov popredných svetových violončelistov. Získal cenu za najlepšiu interpretáciu Francouerovej sonáty, účinkoval na viacerých recitáloch v Londýne a v Kanade a úspešne ukončil štúdium diplomom s pochvalou. V rokoch 1986-1994 sa stal laureátom a víťazom mnohých súťaží. Ako sólista hral na koncertoch s väčšinou slovenských orchestrov a v jeho doterajšom krátkom medzinárodnom pôsobení hral na festivaloch, sólových či komorných koncertoch v 15 krajinách sveta. Svoje prvé CD nahral v roku 1994 spolu s Eleonórou Slaničkovou-Škutovou, neskôr nahrával napr. so súbormi Stradivari Sextett Habisreutinger, Albrecht kvarteto, Veni ensemble. Jozef Lupták je spoluzakladateľ komorného súboru Opera Aperta ensemble. Jeho aktivita sa neobmedzuje len na koncertnú činnosť, ale pravidelne spoluorganizuje stretnutia umelcov. Bol aj dirigentom spevokolu Kvapôčky a nahral CD s básnikom, spisovateľom a spevákom Danielom Rausom.
Klavírny sprievod - Eleonóra Slaničková-Škutová.

Echo (Poľsko)
(viď program Sobota)

Miméza
Súbor vznikol v roku 1999 ako malé komorné zoskupenie na podnet Petra Zajíčka. Stredobodom záujmu súboru je hudba 17. a 18. storočia. V duchu tradície Platónovej filozofie chce prednášať hudbu na princípoch rétoriky, slova a zrozumiteľného výkladu hudobného príbehu. Používaním dobových nástrojov, alebo ich kópií, sa jeho interpretačné úsilie viac približuje dobovej praxi a zámerom autora. Členovia súboru si uvedomujú hĺbku textov a posolstvo kresťanských autorov Capricornusa, Händla a Bacha, ktorých diela nám uvedú v majstrovskom prevedení.
Kamila Zajíčková - soprán, Peter Zajíček - husle, Agnesa Ferienčíková - spinet, Peter Krivda - viola da gamba


Detské a mládežnícke programy a muzikály
Young Continentals
Young Continentals (YC) je sezónne hudobno-tanečné teleso určené mladým ľuďom od 12 do 16 rokov. YC - to je nápaditá choreografia, dynamická muzika, pestré kostýmy, spoznávanie nových ľudí, miest a samých seba. YC je aj škola pokory, učeníctva a Božej lásky. Počas 8 dní v tréningovom tábore študujú program (učia sa piesne, choreografiu a majú biblickú prípravu), s ktorým nasledujúcich 10 dní koncertujú na Slovensku a v Čechách. Je to osemnásť krásnych, nezabudnuteľných dní plných tvrdej práce, disciplíny a božieho požehnania. O teenagerov sa stará odborný tím zložený z profesionálnych pedagógov, vychovávateľov, hudobníkov, choreografov a organizačných pracovníkov. Uchádzač o miesto v YC musí prejsť konkurzom. YC pôsobí v čase letných prázdnin a je súčasťou celosvetovej hudobnej misie Continental Singers International so sídlom v USA. Hudba YC je žánrovo veľmi rôznorodá: pop, rock, hip-hop, regge, rap, techno. Tu sú mená aspoň niektorých hudobných skladateľov a textárov: Chris Rice, Pennells-Porter, Erik Champion, Si Simons a mnoho ďalších. Kmeňovými autormi sú však Wally Nason II, Cam Floria a Reagan Floria.
"Brána" - muzikál
Mládež Bratskej jednoty baptistov z Bratislavy nacvičila veľkonočný muzikál Brána podľa amerického originálu The Door od Dennis and Nan Allen. Prvý krát s ním vystúpila na Veľkú noc v roku 1999, ale vďaka večne živej pravde, ktorú zvestuje, že Boží Syn prišiel na zem, aby nás zachránil, odznel odvtedy ešte niekoľkokrát.
"Anjeli" - muzikál
Detský amatérsky súbor z cirkevného zboru Bratskej jednoty baptistov v Bernolákove, pod vedením Danice Kövéšiovej, uvedie detský vianočný muzikál "Anjeli" amerických autorov Ron E. Long a Joanne Barrett. Dej muzikálu nám priblíži starodávny príbeh z Betlehemu z pohľadu anjelov, ktorí oznamujú ľuďom narodenie Ježiša.
"O dobrom sedliakovi" - muzikál
Kresťanský divadelný súbor Quo Vadis?, ktorého účinkovanie sa datuje od roku 1991. Jeho tvorba je obsiahnutá v dvoch oblastiach - scénky a skeče vhodné pre cirkevné ako i sekulárne publikum a jeho oslovenie, povzbudenie a tiež poukázanie na závažné životné a biblické pravdy. Hlavný dôraz však kladie na druhú oblasť - činohru a muzikálovú tvorbu. Počas svojej existencie súbor naštudoval asi 14 scénok, 3 vianočné hry, 1 veľkonočnú hru, 1 evanjelizačnú hru v spolupráci so zahraničnou misijnou organizáciou a 1 muzikál, na ktorom sa autorsky podieľali členovia súboru. Hry si väčšinou píšu sami. Na festivale uvedú muzikál "O dobrom sedliakovi", spracovaný na námet príbehu o milosrdnom Samaritánovi. Uvádzaný bude aj v školách a detských domovoch. Muzikál chce poukázať na Krista a ním dané životné princípy a osloviť nielen deti, ale aj ich rodičov, učiteľov a vychovávateľov, budovať v nich morálnu zodpovednosť jedinca v spoločnosti, spolupatričnosť s blížnymi a poukázať na ľahostajnosť v tejto oblasti.

Výtvarní umelci

Oľga Pazerini
propagačná výtvarníčka - karikaturistka
Propagačnej tvorbe sa venuje už dlhšiu dobu - letáky, plagáty, pozvánky, emblémy, transparenty. Tiež ilustruje knihy, navrhuje pohľadnice, maľovanky, kalendáre, svadobné oznámenia, vytvára rôzne objekty z kartónov či textilu. Vystavuje doma i v zahraničí. Autorka si všíma svet okolo seba - životné prostredie, medziľudské vzťahy. Vo svojich prácach sa snaží poukázať na niektoré naše charakterové vlastnosti, chce, aby sme sa zamýšľali nad tým, ako žijeme, ako sa správame k veciam a k ľuďom. "Ak sa začneme meniť sami, bude sa meniť aj svet okolo nás."
Vystavované diela: 20 karikatúr, lavírovaná perokresba Na festivale prezentuje aj dve ilustrované knižky: Stopy, divy tajomstvá - rozprávanie o zvieratkách a ich vlastnostiach, s pestrým výberom úsmevných a farebných ilustrácií Ilustrované biblické verše - približuje bibliu netradičnou formou - biblické verše sú ilustrované karikatúrou

Jaroslav Beliš
maliar
Autor (nar. 1956) v roku 1982 ukončil SUPŠ - Košice, odbor keramika. Žije a pracuje v slobodnom povolaní ako výtvarník. Okrem keramiky sa venuje aj maľbe - olej, akvarel, pastel. V tomto období "maľuje" svoje obrazy keramikou, pieskom a acrylom. Práce vychádzajú zo znaku, symbolu, akejsi archetypálnej skratky staro-novej histórie.
Vystavované diela: 5 keramických obrazov

Sendy Fiala web
grafický dizajnér
"Z tmy do svetla" je slovné spojenie, ktorým by autor rád charakterizoval svoju prácu hneď na niekoľkých rovinách. Grafický dizajn je nástroj, ktorým sa snaží preniesť zákazníka alebo jeho produkt z tmy nepoznaného do svetla známeho. Ak sa zákazník prezentuje výstupmi (vizuálny štýl, plagáty, brožúry, knihy, letáky, časopisy, web-dizajn), ktoré sú profesionálne zvládnuté, príjemne esteticky pôsobiace a harmonicky zladené, potom tieto výstupy vyčnievajú zo záplavy informácií okolo nás. Grafický dizajn je tak službou človeku, pomáha mu účinnejšie informovať alebo lepšie predávať. Ďalšou rovinou spojenia "Z tmy do svetla" je Veľké poslanie, ktorým poveril Ježiš Kristus svojich nasledovníkov: ísť a zvestovať svetlo evanjelia o záchrane človeka po celom svete, privádzať ľudí z tmy hriechu a smrti do svetla spásy a života v Ježišovi.
Vystavované diela: grafický dizajn pre plagáty, knihy, brožúry, časopisy, MC/CD obaly, svadobné/promočné oznámenia a logotypy

 

Juraj Hovorka
akademický sochár
Vyštudoval Kamenosochársku školu v Hořiciach, ďalej pokračoval v r. 1951-1956 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Jozefa Kostku. Žije a pracuje v Bratislave.
Vystavované diela: 4 plastiky (epoxid, patinovaný vosk, drevo)

Daniel Pastirčák
výtvarník
Študoval na SUPŠ, odbor keramika - reštaurovanie kameňa a na Evanjelickej bohosloveckej fakulte. Jeho výtvarná tvorba úzko súvisí s literatúrou, pretože značnú časť jeho výtvarného vyjadrenia tvoria práve ilustrácie. Ilustroval aj vlastné literárne texty. Vo výtvarnej tvorbe sa usiluje o to isté, o čo v literatúre - vyjadriť vykĺbenosť, smrteľnosť, ohraničenosť ľudského života, doviesť príbeh človeka až na jeho hranice, až tam, kde sa zjavuje jeho nezmyselnosť a jediná nádej, ktorá tam zostáva, je nádej na existenciu za hranicami pominuteľného. Svoje ilustrácie vystavoval na Bienále knižnej tvorby v Martine, na Bienále ilustrácií v Bratislave, v Japonsku, na expozícii súčasnej slovenskej ilustrácie v Holandsku. Maľby mal možnosť vystavovať v Londýne, v Prahe a v Bratislave v rámci medzinárodného filmového festivalu.
Vystavované diela: kamenné miniatúry, drevené plastiky, obrazy, ilustrácie

Ján Kondač
umelecký kováč
"Vládnuť ohňu, spojiť sa s ním a rozkázať železu, to je už iný zážitok. Díval som sa do žiarivej pahreby na Kondačove ruky, ktoré tvarovali silné kovové prúty. Oheň mu rozpaľoval nielen čelo, ale najmä predstavivosť." (Miroslav Cipár)
Sochár Ján Kondač, duch rovnako imaginatívny, ako dokonalý remeselník, ustavične pracujúci a nikdy nie spokojný, objavil tvárne vlastnosti železa. Tomuto kovu dal vysoký cieľ a zvláštnu noblesu. Tvrdý a nepoddajný materiál využíva na to, aby vystihol objemy v ich plnosti, častejšie na to, aby ich naznačil líniami, perforáciami, prípadne prázdnymi priestormi. Záľuba Jána Kondača v kombinovaní a experimentovaní sa prejavuje v autorovej jedinečnej schopnosti spájať rôzne druhy materiálov a techník - drevo, papier, kov, farby. Skúša nové priemyselné technológie povrchovej úpravy kovu. Využíva farbu, alebo sa zrieka farebného efektu a len svetlom oživuje leštený kov. Upozorňuje na možnosti novej poetickosti, kontrapunktu voči vecnej štylizácii a konštruktívnosti znaku." (PhDr. Alena Hejlová)
Vystavované diela: kovové plastiky, cyklus "Permanentné zvažovanie"

Slávo Kráľ
maliar
Hudobník, skladateľ, interpret, aranžér a maliar-amatér v najlepšom zmysle slova, samouk s hlbokým citom pre krásu, vieru v dobro, človeka a v Boha - tvorivý človek. Jeho maľby sú zrozumiteľné, priťahujú ľudí ako vôňa domácich koláčov, oslovujú a prihovárajú sa im svojou atmosférou, vyžaruje z nich pokoj, istota trvalých hodnôt ľudskej podstaty a krajiny. Do maľovania sa pustil v roku 1985, kedy prišiel pracovať do Štátnych reštaurátorských ateliérov a umenie okolo neho v ňom zobudilo driemajúcu chuť chopiť sa štetca. Ovládol techniku olejomaľby, farebnú a svetelnú kompozíciu obrazu, popasoval sa s kompozičným riešením v rôznych formátoch. Učarili mu portréty, možnosť zvečniť svojich blízkych, ich výraz, vrásky na tvári, zachytiť deti pri hre, no pustil sa i do vedút starej Bratislavy, krajiniek, v ktorých sa snaží vystihnúť premeny v jednotlivých ročných obdobiach - zvládnuť farebnosť, svetlo, pohyb vody, popasovať sa i s pohybom človeka pri poľných prácach. Vo svojich maľbách sa snaží zachytiť výraz, dušu, myšlienku, atmosféru. V rokoch 1987 a 1988 vystavoval v Dome kultúry v Prievoze, v rokoch 1988 a 1990 vo Výskumnom ústave preventívneho lekárstva, v rokoch 1990 a 1999 vystavoval v Trans World Radio Slovakia a v roku 1998 na ambasáde USA. V Domove dôchodcov na Rusovskej ceste má stálu výstavu svojich diel. Jeho maľby boli publikované ako veľkonočné a vianočné pohľadnice, v roku 1991 ilustroval knihu Martina R. Wönela "...a Boh nespí", stretneme ich aj na obaloch CD/MC.
Vystavované diela: cyklus "Stará Bratislava", cyklus "Čaro svetla", vianočné a veľkonočné motívy

Jozef Kulačík
maliar
Narodil sa v roku 1959, pochádza z Púchova. V Kremnici vyštudoval Strednú umelecko-priemyselnú školu, odbor plošné a plastické rytie kovov, ale celé štúdium sa venoval voľnej grafike, z ktorej aj maturoval. Neskôr študoval teóriu umenia a kultúry na Katedre estetiky, kde v roku 1984 získal doktorát. Pracoval 4 roky vo Výskumnom ústave kultúry. Od roku 1987 absolvoval štúdium evanjelickej teológie, v roku 1991 bol zvolený za baptistického kazateľa a je ním dodnes. V Bratislave mal 2 vlastné výstavy, na ďalších 2 participoval. Vystavované diela: maľby, 5 ks

Peter Dubec
počítačový grafik
RNDr. Peter Dubec má 34 rokov. Pred časom študoval fyziku. Umeleckej činnosti sa venuje sporadicky asi 6 rokov. Ľudia si obyčajne nevedia predstaviť spojitosť umenia s vedou, ale za oboma je túžba preniknúť do tajov života. Autor nie je profesionálom v umení, ale občas cíti potrebu vyjadriť lásku k nášmu nebeskému Otcovi a musí zložiť pesničku, báseň, alebo vytvoriť grafiku. Z takej jednoduchej detskej lásky.
Vystavované diela: 2 grafiky spracované počítačom "Nech pokoj Boží", "Krídla"

Späť na program festivalu Haleluja '99


Občianske združenie SVETIELKO
Budovateľská 13
821 08 Bratislava
tel.: 07/55960485
svetielko@svetielko.sk